ایده براش شگفت‌انگیز سال‌ها در ذهن من خاک می‌خورد. انگیزه و بستری برای تولید و عرضه آن نداشتم تا وقتی که با قلمو آشنا شدم. دقیقا همان سایتی بود که خیالم را از بابت امنیت و کیفیت هنری راحت می‌کرد. همچنین سنگینی بار تبلیغ و توزیع اثر را از دوش من بر‌می‌داشت. من هم دست روی دست نگذاشتم و شروع کردم. تهیه نسخه آزمایشی چند روزی طول کشید. بعد از آزمون و خطا و بازخوردگیری، مشغول تولید چند نسخه خوب شدم. بعد از آماده‌سازی، وقتی با استقبال بسیار زیاد همکارانم مواجه شدم، تصمیم گرفتم با همکاری قلمو و پشتیبانی آن‌ها، با آماده سازی یک بسته مفصل و متنوع، مخاطبان را غافل‌گیر کنیم. بعد از چند ماه، تعداد بسیار زیادی آماده شد که در اینجا مشاهده می‌کنید.

براش شگفت انگیز در نرم افزار adobe illustrator ساخته و طراحی شده است. این براش را می‌توان مانند سایر براش‌های این نرم‌افزار به لاین، خطوط و حتی شکل‌های بسته (shape) اعمال نمود و به ویرایش آن پرداخت. استفاده سریع (تنها با چند کلیک) و انعطاف پذیری فوق‌العاده از جمله قابلیت‌های منحصر به فرد این براش‌هاست. نقوش هنری اسلامی و ایرانی از جمله ابزار‌های پرکاربرد در جهت هویت بخشی در طراحی است که در نگارگری و معماری سنتی ما فراوران دیده می‌شود. تهیه و استفاده از این نقوش در گرافیک و یا الگو‌های هنرهای تجسمی، همیشه با مشکلات و کاستی‌هایی همراه بوده است. حال با این اتفاق خوب، گامی بسیار بزرگ در جهت تسهیل استفاده از آن‌ها برداشته‌ایم.

دوستانی که هرگز از نرم افزار adobe illustrator استفاده نکرده‌اند نیز بی‌بهره‌ نمی‌مانند! با نصب نسخه cc (و نسخه‌های جدیدتر) می‌توانید به شیوه دیگری از براش‌ها استفاده کنید. به این صورت که اگر در نرم افزار‌های ویرایش تصاویر برداری یا وکتور (vector) مانند کورل دیزاین و … کار می کنند کافی است قسمتی از پروژه را که می خواهند این براش ها استفاده شود را بصورت وکتور خروجی گرفته (خروجی هایی با فرمت های وکتور مثل pdf یا eps یا ai و … ) و این خروجی را در نرم افزار ایلوستریتور باز کنند، براش را اعمال کنند و سپس خروجی وکتور گرفته و در نرم افزار قبلی به پروژه خود ادامه دهند. اما کسانی که با نرم افزار‌های شرکت ادوبی مثل فوتوشاپ، ایندیزاین و … کار می کنند نیز این تبادل وکتور‌ها در این نرم افزار ها بصورت کپی و پِیست براحتی انجام خواهد گرفت.

در مجموعه براش ها، نقوش فلزی ،نقوش کاشی و نقوش چاپ سنگی در ابتدا وکتور و سپس مراحل ساخت براش را سپری کرده تا با ترفندهای خوبی به یک ابزار قدرتمند برای استفاده کاربر مبدل شود. در آینده همچنان شاهد گسترش این مجموعه ها و بخش‌های متنوع و ارزشمند خواهیم بود ان شاالله. باید اضافه کنم که این براش‌ها بی‌نقص نیست و برای بهینه‌سازی و ارتقای کیفیت آن تلاش فراوان می‌شود. همچنین برای کمک و توسعه، در آینده نزدیک فایل‌های آموزشی ویدئویی در سایت قرار خواهد گرفت.