مجوزهای قلمو

شرایط کلی مجوزها

ـــ  خرید یک محصول یعنی خرید یک مجوز برای استفاده آن محصول
ـــ  اعتبار یک مجوز، شناسه یکتایی است که اختصاصا برای یک خرید صادر و در حساب کاربری خریدار ثبت می‌شود.
ـــ  فرقی ندارد شخص کاربر (حقیقی، حقوقی و یا به عنوان فری‌لنسر) که خریدار آیتم (همان محصول) است، خود از آن استفاده و یا محصول نهایی را توزیع کند و یا اینکه محصول نهایی را به مشتری (اعم از خریدار و کارفرما) تحویل دهد و او محصول نهایی را استفاده و توزیع کند.
ـــ  اگر محصول نهایی، نشان (logo) تجاری و یا حقوقی باشد، مطلقاً نیاز به مجوز ویژه دارد.

ملاک انتخاب مجوز به بیان ساده

مجوز‌ ویژه

مجوز‌ عادی

موارد جواز


۱ نفر
۱ نفر
تعداد کاربر استفاده کننده از آیتم

نامحدود
۱ نسخه و ۱ مشتری (رایگان، نامحدود است)
تیراژ و توزیع محصول نهایی فروشی

دائمی
دائمی
مدت

نامحدود
نامحدود
مکان

 1. می‌توانید یک محصول نهایی بسازید و با توجه به محدودیت مجوز، توزیع کنید و یا بفروشید.
 2. می‌توانید آیتم را اصلاح یا دستکاری کنید و با دیگر آیتم ها ترکیب کنید و یک آیتم جدید تولید کنید.
می‌توانید

 1. بازنشر آیتم و یا محصولی که در برگیرنده فایل آیتم هست (مثل یک پوستر لایه‌باز)، به هر شکلی، هر جایی. حتی رایگان!
 2. کپی‌کردن، قرض‌دادن، اجاره و یا تحویل رایگان آیتم و یا محصولی که دربرگیرنده فایل آیتم است، در اختیار کاربری دیگر حتی برای تولید محصول نهایی رایگان.
 3. اجازه، دسترسی و استفاده مشتری محصول نهایی به تنهایی، به آیتمی که از محصول نهایی استخراج شده است.
نمی‌توانید

مجوز یا لایسنس چیست؟

 1. در قلمو، وقتی یک محصول فروخته می‌شود،‌ در واقع یک مجوز برای استفاده فروخته می‌شود نه اعطای مالکیت. پس خریدار نمی‌تواند مانند یک مالک، آن را توزیع و بازفروش کند.
 2. اعتبار، سند و هویت یک مجوز، اجازه‌نامه و یا لایسنس (Licenseشناسه یکتایی (کد) متشکل از اعداد و حروف انگلیسی است که متناسب با نوع مجوز و شناسه محصول، حین خرید کاربر، به صورت اختصاصی فقط برای آن خرید کاربر صادر و در بخش سفارشات و دانلودهای حساب کاربری او ثبت می‌شود.
 3. یک نسخه دیگر از کد مجوز، در فاکتور خرید محصول که یک نسخه از آن به آدرس پست الکترونیک (ثبت شده در حساب کاربری) کاربر ارسال می شود نیز موجود است.
 4. قوانین مجوزها‌ی قلمو به عنوان متمم قوانین قلمو در سایت تحت عنوان مجوزهای قلمو ثبت شده است و تمامی موارد آن مشمول قوانین قلمو است.
 5. تأمین‌کننده مالکیت آیتم و محصول خود را حفظ می‌کند اما تحت قوانین قلمو و مجوز‌ها، جواز را در اختیار شما قرار می‌دهد. این مجوز پلی میان تأمین‌کننده، شما و آیتم است. قلمو طرف این مجوز نیست.

 

تعاریف

آیتم: در اینجا همان محصول است که در قلمو به فروش می‌رسد.
 • آیتم می‌تواند نسخه کامل محصول و یا بخشی از یک محصول باشد و برای جلوگیری از اشتباه با نام محصول نهایی، به آیتم نامگذاری شده است.
محصول نهایی: آنچه که به عنوان نسخه نهایی یک طرح، به صورت دیجیتال و یا فیزیکی، استفاده و یا توزیع می‌شود. 
تأمین‌کننده: شخص حقیقی یا حقوقی است که محصولات (آیتم‌ها) خود را در بستر قلمو عرضه می‌کند.
کاربر: کلیه اشخاصی که که از طریق ‌قلمو اقدام به مشاهده، خرید و دریافت محصول (آیتم) می‌کنند. کاربر همان مشتری و یا خریدار است.

 

ملاک در انتخاب مجوز 

 1. ملاک برای تشخیص نوع مجوز، فروشی و یا رایگان بودن محصول نهایی و تعداد آن است. برای محصول نهایی رایگان، مجوز عادی کفایت می‌کند. اما استفاده، تحویل و یا توزیع یک محصول نهایی فروشی یا درآمدزا، نیازمند مجوز ویژه است.
 2. اگر محصول نهایی فروشی باشد و فقط یک نسخه و یک مشتری (یا کارفرما) داشته باشد، می‌توان از مجوز عادی استفاده کرد. بیش از این حد، مجوز عادی هیچ اعتباری برای فروش محصول نهایی حتی یک نسخه و یک مشتری دیگر به هیچ شکل دیگر ندارد و باید برای استفاده مجدد از آیتم، مجوز جدید اخذ شود. و اگر بعد از فروش نسخه اول،‌ نسخه دیگری به هر تعداد توزیع و فروخته شود، نیازمند مجوز ویژه است.
 3. برای انتخاب مجوز، فرقی وجود ندارد که شخص کاربر (حقیقی، حقوقی و یا به عنوان فری‌لنسر) که خریدار آیتم است، خود از آن استفاده و یا محصول نهایی را توزیع کند و یا اینکه محصول نهایی را به مشتری (اعم از خریدار و کارفرما) تحویل دهد و او محصول نهایی را استفاده و توزیع کند. ملاک تشخیص و انتخاب مجوز، همان فروشی و یا رایگان بودن محصول نهایی است.