مجوز ویژه قلمو

مجوز یا لایسنس

 1. در قلمو، وقتی یک محصول فروخته می‌شود،‌ در واقع یک مجوز برای استفاده فروخته می‌شود نه اعطای مالکیت. پس خریدار نمی‌تواند مانند یک مالک، آن را توزیع و بازفروش کند.
 2. اعتبار، سند و هویت یک مجوز، اجازه‌نامه و یا لایسنس (Licenseشناسه یکتایی (کد) متشکل از اعداد و حروف انگلیسی است که متناسب با نوع مجوز و شناسه محصول، حین خرید کاربر، به صورت اختصاصی فقط برای آن خرید کاربر صادر و در بخش سفارشات و دانلودهای حساب کاربری او ثبت می‌شود.
 3. یک نسخه دیگر از کد مجوز، در فاکتور خرید محصول که یک نسخه از آن به آدرس پست الکترونیک (ثبت شده در حساب کاربری) کاربر ارسال می شود نیز موجود است.
 4. قوانین مجوزها‌ی قلمو به عنوان متمم قوانین قلمو در سایت تحت عنوان مجوزهای قلمو ثبت شده است و تمامی موارد آن مشمول قوانین قلمو است.
 5. تأمین‌کننده مالکیت آیتم و محصول خود را حفظ می‌کند اما تحت قوانین قلمو و مجوز‌ها، جواز را در اختیار شما قرار می‌دهد. این مجوز پلی میان تأمین‌کننده، شما و آیتم است. قلمو طرف این مجوز نیست.

 

تعاریف

آیتم: در اینجا همان محصول است که در قلمو به فروش می‌رسد.
 • آیتم می‌تواند نسخه کامل محصول و یا بخشی از یک محصول باشد و برای جلوگیری از اشتباه با نام محصول نهایی، به آیتم نامگذاری شده است.
محصول نهایی: آنچه که به عنوان نسخه نهایی یک طرح، به صورت دیجیتال و یا فیزیکی، استفاده و یا توزیع می‌شود. 
تأمین‌کننده: شخص حقیقی یا حقوقی است که محصولات (آیتم‌ها) خود را در بستر قلمو عرضه می‌کند.
کاربر: کلیه اشخاصی که که از طریق ‌قلمو اقدام به مشاهده، خرید و دریافت محصول (آیتم) می‌کنند. کاربر همان مشتری و یا خریدار است.

 

ملاک در انتخاب مجوز ویژه

 1. مجوز ویژه به کاربران و کلیه خریداران محصولات قلمو، یک مجوز مستمر، غیر انحصاری و جهانی را اعطا می‌کند تا بتوانند محصولی که از سایت تهیه کرده‌اند را استفاده کنند.
 2. ملاک برای تشخیص نوع مجوز، فروشی و یا رایگان بودن محصول نهایی و تعداد آن است. استفاده، تحویل و یا توزیع محصول نهایی فروشی یا درآمدزا، نیازمند مجوز ویژه است. اما برای یک محصول نهایی رایگان، مجوز عادی کفایت می‌کند.
  • تبصره: اگر محصول نهایی فروشی باشد و فقط یک نسخه و یک مشتری (یا کارفرما) داشته باشد، می‌توان از مجوز عادی استفاده کرد. بیش از این حد، مجوز عادی هیچ اعتباری برای فروش محصول نهایی حتی یک نسخه و یک مشتری دیگر به هیچ شکل دیگر ندارد و باید برای استفاده مجدد از آیتم، مجوز جدید اخذ شود. و اگر بعد از فروش نسخه اول،‌ نسخه دیگری به هر تعداد توزیع و فروخته شود، نیازمند مجوز ویژه است.
مثلا: اگر آیتم تصویر یک بافت زمینه باشد و محصول نهایی یک طرح جلد کتاب و فقط یک نسخه از آن چاپ شود،‌ مجوز عادی کفایت می کند. اگر بیش از یک نسخه چاپ شود، مجوز ویژه لازم است.
۳. برای انتخاب مجوز، فرقی وجود ندارد که شخص کاربر (حقیقی، حقوقی و یا به عنوان فری‌لنسر) که خریدار آیتم است، خود از آن استفاده و یا محصول نهایی را توزیع کند و اینکه یا محصول نهایی را به مشتری (اعم از خریدار و کارفرما) تحویل دهد و او محصول نهایی را استفاده و توزیع کند. ملاک تشخیص و انتخاب مجوز، همان فروشی و یا رایگان بودن محصول نهایی است.

 

کارهایی که می‌توان با مجوز ویژه انجام داد:

 1. با مجوز ویژه می‌توانید یک محصول نهایی برای تعداد نامحدود مشتری ایجاد کنید و این مجوز خود به خود به مشتری شما انتقال خواهد یافت.
 2. شما و یا مشتری می‌توانید هر تعداد نسخه از محصول نهایی را ایجاد کنید و بفروشید. 
۳. یک محصول نهایی می‌تواند در یکی از حالات زیر بوجود آید:
محصول نهایی دیجیتال:
الف) وقتی آیتم، یک قالب (template) است و محصول نهایی، نسخه سفارشی‌‌شده آن قالب است به نحوی که اندازه و ماهیت آن نسبت به آیتم اولیه، تغییر زیادی نکرده است.
مثلا: آیتم می‌تواند قالب یک وب سایت باشد و محصول نهایی، سایت سفارشی شده از همان قالب.
ب) وقتی آیتم، به صورت جزئی از محصول نهایی است.
مثلا: آیتم می‌تواند یک بسته آیکون باشد و محصول نهایی یک اپلیکیشن تلفن همراه برای فروش و یا آیتم یک اسلیمی باشد و محصول نهایی بنر تبلیغاتی وب‌سایتی.
محصول نهایی فیزیکی:
الف) وقتی آیتم، صورت کامل و یا هسته اصلی ظاهری یک محصول نهایی است.
مثلا: آیتم می‌تواند تصویر یک منظره باشد و محصول نهایی قاب عکس و یا ماگ همان منظوره. آیتم یک طرح خوشنویسی است و محصول نهایی، یک ماگ است که همان طرح را با تغییر رنگ به صورت چاپ شده بر روی خود دارد.
ب) وقتی آیتم، یک قالب است و محصول نهایی، نسخه سفارشی‌‌شده آن قالب است به نحوی که اندازه و ماهیت آن نسبت به آیتم اولیه، تغییر زیادی نکرده است.
مثلا: آیتم می‌تواند قالب یک نشریه باشد و محصول نهایی، نسخه سفارشی و چاپ شده آن نشریه.
ج) وقتی آیتم، به صورت جزئی از محصول نهایی است.
مثلا: آیتم می‌تواند یک حاشیه تزییناتی باشد و محصول نهایی پوستر چاپی تبلیغاتی یک تلفن همراه و یا مثلا آیتم یک اسم خوشنویسی باشد که در کنار عناصر دیگر، بر روی یک ماگ چاپ شده باشد.
۴. می‌توانید این آیتم را اصلاح یا دستکاری کنید. میتوانید این آیتم را با دیگر آیتم ها ترکیب کنید و یک آیتم جدید تولید کنید. کارهای جدید تولید شده تحت شرایط این مجوز قرار میگیرند. البته تنها در صورتی که محصول نهایی تولید شده یکی از محصولاتی باشد که در بند۳ همین بخش عنوان شده، می‌توانید این کارها را انجام دهید.

 

کارهایی که نمی‌توان با مجوز ویژه انجام داد:

۱. نمی‌توان یک آیتم و یا محصولی که در برگیرنده فایل آیتم هست (مثل فایل دیجیتال پوستر لایه‌باز) را حتی با هدفت ایجاد محصول نهایی رایگان در اختیار کاربر دیگری قرار داد.
۲. نمی‌توان آیتم و یا محصولی که در برگیرنده فایل آیتم هست را بازنشر و یا بازفروش کرد.
۳. نمی‌توان آیتم را به عنوان کالا، در یک ابزار یا قالب دیجیتال یا فیزیکی، یا با فایل‌های مرجع (مثلا همراه با یک پکیج متفرقه یا یک DVD و یا در یک صفحه اینترنتی و نرم‌افزاری)، بازنشر دهید. این کار را، همچنین با یک آیتم یا آیتمی که با دیگر آیتم ها ترکیب شده، نمی‌توانید انجام دهید، حتی اگر آیتم را تغییر داده یا اصلاح کرده باشید. نمی‌توانید آیتم را با اصلاحات جزئی، یا به همان صورتی که هست، باز‌پخش کنید یا در دسترس قرار دهید.
برای مثال: نمی‌توانید تعدادی از فایل‌های برداری (vector) را تحت مجوز قرار دهید و آنها در یک مجموعه کلیپ‌آرت مجدداً به فروش برسانید و مجددا توزیع کنید.
۴. نمی‌توانید آیتم را در برنامه‌ای قرار دهید که با استفاده از آن، مشتری بتواند آیتم را مطابق با نیازهای خود، شخصی‌سازی کند. تنها در صورتی می‌توانید چنین استفاده‌ای از آیتم کنید که برای هر محصول نهایی مجوزی جداگانه دریافت کرده باشید، که برای آیتم‌هایی صادر شده باشد که از طریق برنامه ایجاد می‌شوند.
نمونه‌هایی از برنامه‌های شخصی‌سازی: سازندگان وب سایت‌های فوری، برنامه‌های اسلاید شوی "پروژه خود را بسازید"، و تولید‌کنندگان کارت‌های الکترونیکی. برای هر محصول که توسط مشتری، ایجاد میشود، به یک مجوز نیاز خواهید داشت. 
۵. با این که می‌توانید قبل از ایجاد محصول نهایی خودتان، آیتم را اصلاح کنید و محتوایی را که نمی‌خواهید، حذف کنید، نمی‌توانید قسمتی از آیتم را استخراج کنید و آن را به تنهایی استفاده کنید.
برای مثال اگر برای یک آیتم به صورت محیط سه‌بعدی (۳D) مجوز بگیرید، می‌توانید مدل‌های سه‌بعدی که نمی‌خواهید را از فایل پاک کنید. ولی نمی‌توانید مدل‌های سه‌بعدی را استخراج کنید و آنها را در بیرون از آیتم و در پروژه‌های دیگر استفاده کنید.
۶. نباید به مشتری محصول نهایی اجازه بدهید آیتمی را از محصول نهایی استخراج کند و به تنهایی استفاده کند.
 
 

دیگر شرایط مجوز

۱. برای برخی آیتم ها، ممکن است یکی از اجزای آیتم توسط تأمین‌کننده از یک منبع دیگر استخراج شده باشد و شرایط جواز متفاوتی بر آن اعمال شود. برای مثال، مجوز یک شخص دیگر، یا یک مجوز منبع باز. در این صورت، این جزء باید در صفحه توضیحات محصول، توسط تأمین‌کننده مشخص شود.
۵. این مجوز در رابطه با قوانین قلمو به عنوان متمم قانونی، صدق میکند. اگر تناقضی بین این مجوز و قوانین قلمو وجود داشته باشد، از این مجوز میتوان تا جایی استفاده کرد که این تناقض رفع شود.
۶. این مجوز را میتواند در صورت تخطی از آن فسخ کرد. اگر چنین موردی رخ دهد، تا زمانی که آیتم را از محصول نهایی حذف نکنید، اجازه نسخه برداری و توزیع آنرا را نخواهید داشت.

پایان


 • ویرایش اول: ۲۵ فروردین ۱۳۹۶