مجموعه مفردات خط دیوانی

شناسه 19517
نوع فایل CDR
حجم فایل 51.9 mb

250,000 ت

با عنایت خداوند متعال و استعانت امام زمان (عج) مجموعه مفردات خط دیوانی با تلاش های شبانه روزی استودیو طره به پایان رسید. امید است مجموعه حاضر که با دقت نظر و کار تیمی خستگی ناپذیر به مرحله عرضه رسیده است مفید فایده به حال علاقه مندان و دوستداران خطوط تزئینی بالاخص خط دیوانی قرار گیرد.

نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط

استارت پیش تولید و برنامه ریزی مجموعه حاضر که با آغاز به کار رسمی گروه هنری استودیو طره همراه بود، از حدود یکسال پیش زده شد.

دراین مسیر پر فراز و نشیب گهگاهی اعضای گروه با مشکلات فراوانی دست به گریبان می شدند اما روحیه کار تیمی و انگیزه فزاینده اعضا جای هرگونه ناامیدی و توقف را برای اعضای تیم باقی نمی گذاشت.

روند کار در مجموعه مفردات خط دیوانی بدین صورت بود که در ابتدا مدت زمان بسیاری، صرف جمع آوری آثار اساتید مبرز و به نام خط دیوانی گردید.

نمونه‌های طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه‌های طراحی شده از این رسم الخط

با پایان یافتن مرحله تجمیع آثار اساتید، فاز بعدی تولید مجموعه کلید خورد. در این مرحله آثار منتخب از میان آثار متعدد با معیار تنوع مفردات و زیبایی ترکیبی اثر جداسازی شد. در مرحله بعد، ترکیب همه آثار منتخب طی فرایندی وقت گیر و دقیق طی چند مرحله بازبینی و هماهنگ سازی توسط نرم افزارهای تخصصی، وکتورسازی شد.

با اتمام پروسه مذکور، مفردات ترکیب های پیش رو نیز با موشکافی هرچه تمام تر استخراج گردید.

نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط

در این مرحله میزان کم و کیف مفردات استخراج شده مورد ارزیابی قرار گرفت و کاستی های مجموعه مفردات با استخراج دوباره و چندباره مفردات کم تکرار ادامه یافت.

قسمت پایان بخش کار نیز ایجاد جلوه بصری در مجموعه مفردات و مرکبات استخراج شده بود تا بدین ترتیب بیش از 3000 آبجکت در بخش مفردات و 80 اثر به عنوان مرکبات در دسترس بزرگواران قرار گیرد.

نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط

هدف از تولید مجموعه های مفردات محور در استودیو طره بازگشت به احساس نیازی دارد که اعضای گروه در طول مدت کار تخصصی خود همواره از آن رنج می بردند.

چالش یک تایپوگرافیست همواره این بوده که پیاده سازی ایده خلاقانه اش در صفحه کاغذ به صرف وقت زیادی می انجامیده است.

حتی بسیاری از دوستان هنرمند هستند که از ذهنی خلاق و مبتکر برخوردارند اما به دلایلی مثل عدم فراگیری خط های گوناگون از استاد یا … توان پیاده سازی (اصطلاحاً اتود زدن) اولیه را ندارند لذا از ادامه مراحل اجرایی سازی ایده خود باز می مانند.

نمونه تصویر طراحی شده مفردات دیوانی
طراحی مفردات دیوانی
نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط

این دغدغه و امثال آن استودیو طره را بر آن داشت تا همت خود را جزم کنند و تیمی حرفه ای و با سابقه را گرد خود جمع نماید تا در مجال این دوستی و همدلی، قدمی در این مسیر برداشته باشند.

مزیت مجموعه حاضر نسبت به مجموعه های مشابه در این است که این مجموعه ها تعداد معدودی از ترکیب های قابل تصور برای هر خط را پشتیبانی می کنند. در نتیجه، دارای ظرفیت لازم برای ظهور و بروز هر ایده و خلاقیتی نیستند.

اما مجموعه مفردات خطوطی که توسط استودیو طره عرضه می شود به گونه ای طراحی و اجرا شده است که هر هنرمند خلاق، مانعی بر سر راه خود جهت عملی کردن ایده های هنرمندانه‌اش نبیند.

او می تواند هر طرح و ایده و ترکیبی که در محدوده خطوط اسلامی اراده می کند به کمک مفردات غنی و متنوع هر خط پیاده سازی نماید.

نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه استفاده شده از این رسم الخط

آشنایی اجمالی با خط دیوانی

خط دیوانی در میان خوشنویسان خطوط اسلامی به حروف دوّار و قوس دارش شناخته می شود. همین ویژگی شگفت انگیز است که این خط را بسیار انعطاف پذیر و ایده پذیر می نماید.

آنچه تاریخ نگاران اندر حکایت ظهور و تطور این خط تزئینی نگاشته اند حاکی از آن است که خط دیوانی در دولت عثمانی و توسط دربار عثمانی و با هدف کتابت همایونی ابداع گردیده است.

مورخان درباره منشأ خط دیوانی اختلاف نظر دارند؛ عده ای آن را نوعی از خط تعلیق می دانند، گروهی آن را جمع و اختلاط خطوط ریحان، نسخ و ثلث می دانند و دسته سومی هم هستند که منشأ این خط را خط رقعه به حساب می آورند.

در تاریخ، مبدع خط دیوانی را حسام رومی، واضع قواعد خط را ابراهیم منیف و مروجان آن را شهلا پاشا و تاج الدین در امپراطوری عثمانی(ترکیه امروزی) ثبت کرده اند.

این خط در دسته بندی درونی خود به دو دسته دیوانی خفی و دیوانی جلی تقسیم می شود.

در واقع آنچه از تاریخچه شکل گیری خط دیوانی در کتب تاریخ نویسان ذکر شده است همگی مربوط به خط دیوانی خفی است. به مرور زمان و با اوج گیری کاربرد این خط تزئینی و زیبا در کتابت جملات همایونی و سلطنتی در عصر شاه سلیمان یکم(از پادشاهان امپراطوری عثمانی) رفته رفته خلاقیت اساتید این فن پای خط دیوانی جلی را نیز به دسته بندی های خط مذکور باز کرد.

نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط

تفاوت خط دیوانی جلی و خفی:

  1. حرکات ، اعراب، نقاط و تزئینات اضافی و نقطه های ریز بسیاری برای یکنواخت سازی خطوط و پر کردن فضای خالی بین حروف در خط دیوانی جلی به کار گرفته می شود بخلاف خط دیوانی خفی.
  2. خط دیوانی جلی دارای فشردگی زیادی بین کلمات است به طوری که حروف روی هم می نشینند.
  3. در خط دیوانی جلی فاصله سطور زیاد است و انتهای آنها به سمت بالا کشیده می شود.
  4. غالباً در انتهای سطر خط دیوانی جلی، کشیدگی یکی از حروف بیشتر از حد معمول است.

برخی از کارکردهای مجموعه مفردات در عرصه طراحی گرافیک:

تولید یک اثر تایپوگرافی به واسطه رسم الخط های اصلی در فعالیت‌های تجاری، عرصه‌های فرهنگی، سیاسی اجتماعی و بالاخص مذهبی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

امروزه این سبک از کار در زمینه های مختلفی به چشم می خورد که میتوان به طراحی پوستر، طراحی جلد کتاب، عناوین نشریات، آگهی تبلیغاتی، بیلبوردها، عناوین فیلم، طراحی کتیبه و پرچم و دیگر موارد اشاره کرد.

نمونه کارهای طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط (برای مشاهده در ابعاد بزرگ‌تر بروی تصویر کلیک کنید)
نمونه تصویر طراحی شده با استفاده از مفردات خط دیوانی
نمونه طراحی شده از این رسم الخط (برای مشاهده در ابعاد بزرگ‌تر بروی تصویر کلیک کنید)

نظرات

قبل از ارسال دیدگاه‌تان به نکات زیر توجه کنید.

  • در صورتی که با کلیک بروی لینک دانلود فایل موفق به دریافت محصول نشدید. بروی کلیک دانلود راست کلیک کرده و گزینه save link as ... را انتخاب کنید.
  • پیام‌های عدم دانلود فایل، خرابی فایل و... منتشر نخواهند شد.
  • به منظور تسریع در بهره‌داری و استفاده به موقع از محصولات اگر با مواردی هم‌چون دانلود نشدن فایل، خراب بودن فایل و ... مواجه شدید لطفا با راه‌های ارتباطی زیر مسئله را با ادمین قلمو در میان بگذارید.

شما هم می‌توانید نظر خود را راجع به «مجموعه مفردات خط دیوانی» ثبت کنید.

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است.